fallback

Bloomberg: Джанет Йелън трябва да остане начело на Фед втори мандат

Въпросът опира до това дали президентът иска последователност в работата на Фед, или голяма промяна, съпътствана от несигурност

09:10 | 21.10.17 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Президентът на САЩ Доналд Тръмп обмисля едно от назначенията си с най-големи последици, а именно – кой трябва да застане начело на Федералния резерв на САЩ, след като мандатът на Джанет Йелън изтича през февруари. Въпросът опира до това дали президентът иска последователност в работата на Фед, или голяма промяна, съпътствана от несигурност, пише в редакционен коментар на Bloomberg.

Според редакционния екип американската икономика се представя добре след кризата – възстановяването продължава, икономиката е близо до пълна заетост, а инфлацията е ниска. Нищо от това не можеше да се смята за сигурно през 2008 г. и Фед заслужава похвала. Аргументът в подкрепа на последователността в централната банка е силен и най-добрият кандидат за това е Йелън. „Тръмп трябва да я назначи за втори мандат“, призовават от Bloomberg.

Със сигурност решенията на Фед не са били неоспорими. Има дебат за най-добрата траектория на кривата на лихвените проценти, както и дискусия за това, че Фед дълго време разчита на програмата за изкупуване на облигации. Дори и днес проблемите далеч не са решени. И все пак централната банка предостави силни стимули, когато са били необходими и в голяма част от времето носеше това бреме сама, защото фискалната политика беше слабо управлявана.

Йелън и предшественикът й Бен Бернанке изградиха широк консенсус във Фед в подкрепа на радикални мерки и този консенсус помогна да се възстанови увереността на финансовите пазари и в по-широката икономика. Би било прибързано тези ползи да се игнорират.

Според Bloomberg Йелън е единственият кандидат, който може да гарантира последователност. Джером Пауъл например е настоящ управител във Фед и бивш служител на Министерството на финансите, който подкрепя актуалната парична политика и в този смисъл не би създал опасения за запазване на последователността, макар че има по-смекчена позиция за финансовите регулации. Други двама кандидати обаче – Джон Тейлър и Кевин Уорш, са дългогодишни критици на паричната политика на Фед. Тейлър призовава за подход към лихвите, който се основава на по-ясни правила, а пък Уорш критикува Фед заради прекалените му усилия. Според него централната банка трябва да се занимава с контролирането на инфлацията и да остави останалите власти да вършат своята работа.

И двата аргумента трябва да се изслушат, когато Фед оценява политиката си. Паричната политика не е точна наука и в крайна сметка противниците на сегашния подход може да се окажат прави. Но е много рисковано да се назначи председател на Фед, чийто възгледи са далеч от преобладаващия консенсус. В такъв случай инвеститорите биха попитали как това несъгласие ще бъде решено и как политиката би се променила в резултат на това.

Според Bloomberg в момента не е необходима драстична промяна в политиката. По-бързият прогрес по нормализирането на лихвите и свиването на баланса на Фед би било добре, но това не дава повод за фундаментално преосмисляне. Назначение на личност, която би увеличила шанса за такава промяна, би било ненужен риск. „Най-добрият и най-сигурният избор би бил Йелън“, посочва Bloomberg.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:22 | 12.09.22 г.
fallback
Още от САЩ виж още